دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

سیستم عامل

سیستم‌عامل چیست؟ هر آنچه که نیاز است درباره سیستم‌عامل‌ها بدانید

سیستم عامل

سیستم عامل (Operating System) نرم‌افزار اصلی‌ای است که سخت‌افزار کامپیوتر و سایر نرم‌افزارهای موجود روی کامپیوتر را مدیریت می‌کند. سیستم عامل – که با مخفف OS نیز شناخته می‌شود – با سخت‌افزار کامپیوتر

سیستم عامل، مجموعه هسته‌ایِ نرم‌افزار روی یک دستگاه هستند که همه چیز را به یکدیگر وصل نگه می‌دارد. سیستم عامل‌ها با سخت‌افزار دستگاه ارتباط برقرار می‌کنند. آن‌ها هر چیزی از صفحه‌کلید گرفته تاوای‌فای و حافظه دستگاه و صفحه‌نمایش را مدیریت می‌کنند. به عبارت دیگر، یک سیستم عامل، دستگاه‌های ورودی و خروجی را مدیریت می‌کند. سیستم عامل‌ها برای برقراری ارتباط با دستگاه‌های مورد نظر از درایورهای دستگاه که توسط سازندگان سخت‌افزار نوشته شده‌اند، استفاده می‌کنند.

همینطور سیستم‌عامل‌ها شامل نرم‌افزارهای بسیاری می‌گردد. نرم‌افزارهایی چون سرویس‌های کتابخانه‌ها و رابط‌های برنامه‌نویسی اپلیکیشین‌ها (API) که برنامه‌نویسان از آن‌ها استفاده می‌کنند تا برنامه‌هایی را که روی سیستم عامل اجرا می‌شوند، قرار دهند.

سیستم‌عامل سخت‌افزار دستگاه قرار دارد و از درایورهای سخت‌افزار به عنوان رابط میان آن دو استفاده می‌کند. برای مثال، هر گاه اپلیکیشنی بخواهد از چیزی پرینت بگیرد، انجام آن کار را به سیستم‌عامل محول نمایند. سیستم عامل هم دستورالعمل انجام کار را برای پرینتر می‌فرستد؛ سیستم عامل برای آنکه سیگنال‌های درستی برای پرینتر بفرستد، از درایورهای پرینتر استفاده می‌کند. اپلیکیشنی که در حال پرینت کردن است نیاز ندارد بداند از چه پرینتری استفاده می‌کنید یا نحوه کار کردن آن چطور می باشد؛ این سیستم‌عامل است که جزئیات کار را مدیریت می نماید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *