دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

ریسک پذیری

در فرهنگ معین ریسک به معنای خطر، احتمال خطر به کار رفته است.

ریسک  از مفاهیم اولیه، پایه  و  مهم در مدیریت مالی هست که بیشتر افراد حتی دانش آموختگان مدیریت مالی نیز درک درستی از آن ندارند. افراد در زندگی روزمره از لغت ریسک برای بیان کردن مفاهیم متفاوت استفاده می‌کنند و یکی از علل برداشت نادرست از ریسک در مدیریت مالی هم همین کاربرد چند منظوره این کلمه هست.

ریسک مالی یعنی ریسک از دست دادن پول یا دارایی های ارزشمند. در زمینه بازار های مالی ‏ریسک به معنای مقدار پولی است که یک فرد با سرمایه گذاری یا معامله کردن ممکن است از دست ‏بدهد.

هر پروژه در زمان  عمر خود ش از اغاز شروع کارخودش تا پایان آن و رسیدن به اهداف مشخص ‌شده با فرصت‌ها و ریسک‌هایی روبه‌رو می‌گردد. ریسک‌ها همان عوامل خطرسازی می باشند که می‌توانند در اجرای پروژه اختلال ایجاد کنند و باعث شکست آن شوند. برای ممانعت از این خطرات احتمالی، مدیریت ریسک امری کاملا ضروری می باشد.

دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

سیستم عامل

سیستم عامل  نرم‌افزار اصلی‌ای هست که سخت‌افزار کامپیوتر و سایراین نرم‌افزارهای موجود بر روی کامپیوتر را مدیریت می‌نمایند. سیستم عامل  مخفف OS هم شناخته می‌شود   سخت‌افزار کامپیوتر درگیر ان  می‌شود و سرویس‌هایی که برنامه‌ها می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند، اماده می‌نماید.

بیشتر سیستم عامل‌ در انواع چند عملیات قرار می‌گیرند. این دسته می‌توانند به شکل همزمان چندین دستور گوناگون انجام دهند و به مدیریت منابع کامپیوتر بپردازند. در سیستم‌های عامل چندین عملیات، منابع سخت افزاری به چند صورت مختلف با برنامه‌های در حال اجرا تقسیم می شود. سیستم عامل فضای بیشتر از حافظه  پردازنده را در اختیار برنامه‌هایی که نیاز به محاسبات  سنگین‌تر دارند قرار می دهد و به نرم افزارهای سبک‌تر، مقدار محدودتری را اختصاص می‌دهد. به عبارت ساده‌تر سیستم عامل با مدیریت هوشمند، باعث اجرای صحیح تر و سریع‌ نرم افزار می‌شود. از سیستم عامل‌های معروف چند عملیاتی می‌توان ویندوز، لینوکس، اندروید و IOS را معرفی کرد. سالانه با آپدیت‌ها و عرضه نسخه‌های بروزتر سیستم عامل‌های یکی از مهمترین بخش‌هایی که در حال تغییرات هستند نوع مدیریت سیستم چند عملیاتی هست.

چند مدل سیستم عامل داریم که در اینجا چند نوع از ان را نام میبریم:

 • Windows 10 : سیستم عامل سازگار با کامپیوتر و مایکروسافت ویندوز رایج ترین و پرکاربردترین سیستم عامل دنیا است .
 • Apple macOS : امروز تنها سیستم عامل سیستم های اپل macOS است.
 • Ubuntu Linux : نوع رایج لینوکس است که با رایانه های سازگار با کامپیوتر و IBM استفاده می شود.
 • Google Android : سیستم عامل مورد استفاده با تلفن ها و تبلت های سازگار با اندروید .
 • iOS : سیستم عامل مورد استفاده در آیفون و آیپد اپل .
 • Chromium : سیستم عامل گوگل که در کروم بوک ها استفاده می شود.
 • OxygenOS : سیستم عامل اختصاصی گوشی های OnePlus
دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

مزایا و معایب شبکه کامپیوتری

 مزایا شبکه های کامپیوتری

بعضی از مزایای شبکه عبارتند از:

1- کاربر در هر سیستم متصل به شبکه وارد شده و به فایل های خود دسترسی داشته باشد.

2- با استفاده از شبکه، می توان سیستم  ها را به صورت متمرکز مدیریت کرد.

3- سرعت نصب نرم افزارهای بر روی شبکه به صورت وسیع  از نصب جداگانه آن ها روی تک تک کامپیوتر ها هست.

4- به اشتراک گذاشتن چاپگر، پلاتر، مودم و … در زمان و هزینه صرفه جویی می کند.

5- مدیر شبکه با اختصاص شناسه و رمز عبور به تک تک کاربران، از ورود افراد غیرمجاز به شبکه ممانعت می کند.

6- با استفاده از شبکه، نظارت بر عملکرد کابران بسیار آسان هستند. مثالا، به راحتی می توان بر روی ان چه چاپ می شود، سایت های مورد بازدید و زمان کارکرد کاربران، با استفاده از نرم افزارهای خاص نظارت و کنترل اعمال و امکان کار مشارکتی بین کاربران را فراهم کنند.

نقاط ضعف شبکه :

معایب شبکه می توان به مواردی اشاره کرد:

1- در صورت  رخ داد مشکل در سرور (مدیریت مرکزی)، شبکه از کار می ایستد.

2- مهارت های فنی مدیریت یک شبکه بیشتر از مهارت های مورد نیاز برای اداره یک کامپیوتر شخصی می باشند.

3- چاپ یک متن به وسیله چاپگر در اتاق دیگر می تواند ناامید کننده باشد، به خصوص زمانی که اگاه شوید که چاپگر موردنظر خالی از کاغذ بوده باشد.

4- کاربران فضای ذخیره اطلاعات را بیش از حد اشغال کنند که این امر ممکن است مشکلاتی را برای شبکه ایجاد کنند.

5- ممکن است کاربران، به واسطه گوش دادن به موسیقی یا  فیلم از شبکه، از پهنای باند بیش از حد استفاده نمایند. در این حالت امکان دارد برای دیگر کاربران شبکه مشکلاتی از قبیل ارامی دسترسی و کاهش سرعت شبکه صورت گیرد.

دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

تحلیل های موجود در بورس

یک سرمایه گذاری موفق یا خریدن بهترین سهام در بازار یا علی الحساب یک سهام خوب و مناسب باید از ابزار ها و تحلیل های مختلفی استفاده نمایید.همچنین برای موفق بودن در عرصه بورس می بایست دارای مهارت های فردی و کنترل و مسلط بودن بر احساسات خود تان باشید.

تحلیل تکنیکال:

این شیوه با استفاده از نمودار قیمت گذشته سهم و اندیکاتور ها به بررسی الگو ها و پیش بینی رفتار های احتمالی نمودار قیمت بر اساس آن می پردازد. پس در تحلیل تکنیکال با بررسی گذشته سهم به پیش بینی آینده آن پرداخته می شود و این تحلیل بیشتر بر اساس احتمالات صورت می گیرد و نمی توان به کمک آن به قطعیت رسید.

تحلیل بنیادی:

این شیوه تحلیل با در نظر داشتن بنیاد شرکت به محاسبه میزان ارزش یک سهم می پردازند و با کمک آن  مولفه های خاصی حساب می کنند که سهام یک شرکت به چه میزان ارزشمند است و بر اساس آن سهام هایی که قیمت آنها از ارزششان پایین تر می باشد را خریداری می نمایند.یعنی از نظر تحلیل بنیادی سهامی که قیمت آن کمتر از ارزشش باشد بهترین سهام به شمار می آید و به بیان ساده یعنی این که کالایی که ۲۰۰ میلیون ارزش دارد را ۵۰ با میلیون بخرید و سهامی که قیمت آن بالاتر از ارزش واقعیش باشد را برای جلوگیری از ضرر می فروشند.

دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

امنیت شبکه

امنیت شبکه کامپیوتری، فرایندی است که در طی آن یک شبکه کامپیوتری در برابر انواع مختلف حملات داخلی و خارجی ایمن می شود. امنیت شبکه یکی از مباحث خیلی مهم شبکه های کامپیوتری هستند. با توجه به استفاده زیاد از ارتباطات اینترنتی و اجرای حجم زیادی از عملیات تجاری از طریق اینترنت بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. بنابراین مهمترین اصول ایجاد یک شبکه کامپیوتری پس از پیکربندی درست سخت افزاری، تضمین امنیت هست. خب امنیت شبکه چیست؟ امنیت شبکه کامپیوتری یعنی  حفاظت، پشتیبانی و نگهداری از داده های مهم کامپیوتری، برنامه های حساس و منابع سیستم های اطلاعاتی شامل سخت افزارها، نرم افزارها، اطلاعات و داده های کامپیوتری و ارتباطات از راه دور که در این رسیدن به این اهداف بایستی سه عامل مهم یعنی یکپارچگی (integrity)، دسترس پذیری (Availability) و محرمانگی (Confidentiality) کنارهم قرار گیرند.

هر گونه فعالیت در دنیای آنلاین نیاز به محافظت از شبکه دارد زیرا تهدیدات دائمی در برابر منابع شرکت وجود دارد. این می تواند اطلاعات مهم یا اطلاعاتی در مورد کارکنان و مشتریان باشد یا مهمتر از همه در مورد محصولات یا کسب و کارهای ما. در بسیاری از موارد تهدیدها به شکل ویروس ها، کرم ها و اسب های تروجان، جاسوس افزارها و ابزارهای تبلیغاتی جاسوسی، حملات صفر روز، حملات صفر ساعت، حملات انکار حملات، سرقت داده ها و سرقت و سرقت هویت نیز به حساب می آیند.

به طور کامل درک آنچه امنیت شبکه است، ضروری است بدانید که چگونه کار می‌کند. از آنجا که انواع تهدیدات وجود دارد، هیچ راه حل تنها وجود دارد. ما نیاز به چندین لایه امنیتی داریم، به طوری که اگر یک شکست بخورد، مهاجم مجبور خواهد شد که با لایه بعدی مقابله کند.

این مقاله در جهت مفهوم این که امنیت شبکه کامپیوتری چیست؟ نوشته شده است و امید است که برای کسانی که به دنبال اطلاعاتی درخصوص امنیت شبکه های کامپیوتری هستند مفید واقع شده باشد.

دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

الگوریتم های سئو گوگل

آخرین الگوریتم های گوگل و جدیدترین تغییرات الگوریتم ها در گوگل که از جهت سئو و بهینه سازی سایت اهمیت بالایی دارند ودرزبان فارسی، شامل الگوریتم هایی از جمله : گوگل پنگوئن، گوگل پاندا، مرغ مگسخوار، الگوریتم کبوتر، الگوریتم فرد، الگوریتم گورخر، الگوریتم دزدان دریایی و سایر تغییراتی که در گوگل انجام می شود.

طبق اعلام نظر گوگل، وزن الگوریتم های هسته درهر سال 500 بار تغییر می نماید و گوگل بیش از 200 فاکتور را برای اندازه گیری قدرت صفحات اینترنتی در نظر می گیرد. به همین دلیل است که نتایج گوگل همواره در حال تغییر هستند و گوگل همواره سعی می کند بهترین نتیجه را به کاربر نمایش بگذارد. در نتایج گوگل، علاقه کاربر، مکان فیزیکی و فاکتورهای بسیار زیاد دیگری نیز دخیل هستند تا بتوانند نتایج را شخصی سازی کنند.

ما در این بخش قصد داریم شما را با  آخرین الگوریتم های گوگل آشنا کنیم و نکات مختلف مرتبط با بهینه سازی سایت را در قالب مقالاتی که در سایت منتشر می شود در اختیار شما عزیز قرار بدهیم. در نظر داشته باشید که موتورهای جستجو همیشه الگوریتم های خود را تغییر می دهند و یادگیری سئو نیازمند مطالعه مداوم و همیشگی است.

الگوریتم های گوگل برای بهینه سازی و سئو در گوگل مورد استفاده قرار می گیرند. فرآیندی که موتور های گوگل بر اساس آن تجزیه و تحلیل وب سایت ها را انجام می دهند. الگوریتم های گوگل شامل معادلات مختلف می باشند که برای کاربران نشان داده شود.  موتور های جستجو همه اطلاعات و داده ها را گرد آوری نگهداری می نماید. در حقیقت اگوریتم ها به شکل ریاضی می باشند که محتویات و اطلاعات توسط آنها طبقه بندی می شود تا زمانی که به این داده ها کاربر نیازمند هستند.

دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

راه اندازی استارتاپ

با سلام مبحث استاراپ ها چندسالی ست که به شدت مورد استقبال قرار گرفته است. طبق آمار در ایران چیزی بالغ بر ۵۰۰ هزار کسب و کار کوچک وجود دارد. هنگامی که شما برخی از رایج ترین دلایل را برای راه اندازی یک استارت آپ از جمله داشتن یک ایده کسب و کار منحصر به فرد، طراحی حرفه ای به همراه انعطاف پذیری بالا برای رشد، حرکت به سمت استقلال مالی و سرمایه گذاری و مواردی از این قبیل را در نظر بگیرید، هیچ جای تعجب نیست که کسب و کارهای کوچک با نرخ بالایی در سطح کشور گسترش یابند.

تنها نیمی از کسب و کارها، حداقل دو سال باقی مانده است و کمتر از یک سوم آن ها می تواند وارد پنجمین سال فعالیت خود شوند. بنابراین زمانی که تصمیم می گیرید تا تبدیل به یک صاحب کسب و کار شوید، در حقیقت در حال ورود به یک چالش واقعی هستید. پرداختن به مواردی که در ادامه گفته می شود و دنبال کردن تمام مراحل، هنگامی که می خواهید کاری را شروع کنید، پایه ای برای موفقیت کسب و کارتان هست.


بررسی خودتان را انجام دهید

به احتمال زیاد شما قبلا یک ایده کسب و کار را شناسایی کرده اید، بنابراین اکنون زمان آن است که در واقعیت آن را بررسی کنید. آیا ایده شما توانایی موفقیت دارد؟ قبل از اینکه بیشتر از این پیش بروید، باید از طریق فرآیند اعتبارسنجی، ایده کسب و کار خود را اجرا کنید.

برای اینکه یک کسب و کار کوچک موفق شود، باید یک مشکل را حل کند، نیازی را پوشش دهد یا چیزی را که بازار بخواهد ارائه دهد.

 

یکی از راه هایی که می توانید این نیاز را شناسایی کنید، تحقیق، گروه های متمرکز است. همانطور که در بازار جستجو می کنید، برخی از سوالاتی که باید پاسخ دهید عبارتند از:

– آیا نیاز به محصولات/ خدمات پیش بینی شده شما وجود دارد؟

– چه کسی به آن نیاز دارد؟

– آیا شرکت های دیگری هم اکنون محصولات یا خدمات مشابهی ارائه می دهند؟

– رقابت چطور است؟

– کسب و کار شما چگونه در بازار جا خواهد افتاد؟

فراموش نکنید که قبل از اینکه وارد کار و بازار بشوید، از خودتان این سوالات را درباره شروع یک کسب و کار بپرسید.

ایجاد طرح توجیهی

شما نیاز به یک برنامه دارید تا ایده استارت آپ را به واقعیت تبدیل کنید. یک طرح کسب و کار ، برنامه ای است که کسب و کار شما را از مرحله راه اندازی تا مرحله رشد هدایت خواهد کرد، و این باید برای همه کسب و کارهای جدید باشد.

خبر خوب این است که انواع مختلفی از طرح های تجاری برای انواع مختلف کسب و کار وجود دارد.

اگر قصد دارید از یک سرمایه گذار یا موسسه مالی حمایت مالی بگیرید، یک طرح کسب و کار سنتی ضروری است. این نوع طرح کسب و کار به طور کلی طولانی و کامل است و مجموعه ای از بخش هایی دارد که سرمایه گذاران و بانک ها در هنگام تایید ایده شما به دنبال آن ها می باشید.

 

اگر که به دنبال حمایت مالی نباشید و تنها بخواهید بررسی کنید که برای رسید به اهداف خود، چه کارهایی باید انجام داد، یک طرح کسب و کار ساده یک صفحه ای می تواند به شما در مورد آنچه که می خواهید به آن دست پیدا کنید و نحوه رسیدن به آن، کمک کند. در حقیقت، شما حتی می توانید یک طرح کسب و کار کاری را در پشت یک دستمال کاغذی ایجاد کنید و در طول زمان آن را بهبود بخشید. نوشتن طرح برای استارت آپ شما، به هر شکل و در هر قالبی که باشد، همیشه بهتر از این است که هیچ چیزی وجود نداشته باشد.

دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

واسط کاربری چیست

با سلام در این نوشتار در مورد رابط کاربری اشنا می شویم پس با ما همراه باشید . رابط کاربری عامل اصلی تعامل با کاربر، به حساب می اید. اگر علاقمند به کسب اطلاعات دراین  مورد و یا بهبود آن هستید حتما این مطلب را مطالعه کنید. در ابتدا باید به این سوال مهم و اساسی پاسخ دهیم که رابط کاربری  و نقش ان چیست ؟

رابط کاربری یا UI مخفف User Interface است. در واقع UI عامل تعامل سیستم مورد نظر با کاربر می باشد. عامل UI در حالتهای مختلفی بر روی انواع سیستم ها وجود دارد.  ابزاری که امکان کار را با سیستم مورد نظر در اختیار ما قرار می دهد . بهبود رابط کاربری یکی از اساسی ترین مباحث در دنیای IT می باشد. به اینصورت که ابزار تعاملی را بهبود داد که کاربر بتواند خیلی راحت و بدون مشکل با سیستم  کار کند.

واسط کاربری در سایت

UI نقش بسیار موثری در جذب، حفظ و هدایت کاربران دارد.اگر UI سایت بصورت درست و کارشناسی شده طراحی شود کاربران به راحتی میتوانند  با سایت تعامل برقرار کنند. برای اینکه بتوانیم UI مناسبی را طراحی و پیاده سازی کنیم می بایست بیش از همه به دنبال این باشیم که کاربران با چه رابط کاربری راحتترمی باشند. همچنین اماده  نمودن دسترسی آسانتر یکی از موارد قابل توجه است.

واسط کاربری موبایل

هر شرکت سازنده موبایل، رابط کاربری خاصی را بر روی محصول خود ارائه می کند. اگر توجه داشته باشید UI موجود در برخی گوشی ها چنان هوشمندانه و دقیق، طراحی و پیاده شده است که در هنگام استفاده از آن احساس خوبی به ما دست می دهد. اما اگر این موضوع رعایت نشود حس خوبی به کاربر منتقل نخواهد شد. توجه به راحتی، سبک طراحی، دسترسی بهتر و سریعتر از جمله مواردی هستند که می بایست در UI موبایل به آنها توجه شود.

واسط کاربری نرم افزار

در واقع UI نرم افزارها و اپلیکیشن ها نماینده ای از سمت ساختار و محتوای آن است. به این معنی که در مراحل اولیه کار با آن، این حق را به کاربر می دهد تا در مورد کلیت نرم افزار اظهار نظر نماید. اگر نرم افزار یا اپلیکیشنی دارید که می خواهید بهترین UI ممکن را برای آن طراحی کنید به موارد زیر توجه کنید:

 • سبک طراحی متناسب با نرم افزار
 • تعیین ابزارهای شاخص و پراهمیت
 • دسترسی آسان به بخش های پراستفاده
 • پرهیز از شلوغی بخصوص در اپلیکیشن های موبایل
 • آنالیز رفتار کاربران و بهبود UI در آپدیت های بعدی
 • آنالیز رقبا و استفاده از سبک های موفق

تاثیر واسط کاربری در سئو

یکی از بارخوردهای UI مناسب، جذب و حفظ کاربران است. این موضوع در سایت ها به عنوان نشانه ای مثبت در اثبات کیفیت و کارایی می باشد. از آنجایی که گوگل در مسیر توجه به نیاز کاربران حرکت می کند پس می توان گفت رابط کاربری خوب تاثیر مناسبی بر روی سئو سایت دارد.

دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

مزایای کسب و کارهای اینترنتی

با سلا م همه شما از مزایای کسب و کار اینترنتی اگاه هستید در این نوشتار تصمیم داریم شما را بامزایای کسب و کار اینترنتی اگاه کنیم

۱.راه اندازی با سرمایه اولیه بسیار کم

برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی شما می توانید با سرمایه اولیه پایین و گاها بدون سرمایه اولیه شروع به کار بکنید برخلاف کسب وکار در محیط فیزیکی که بدون داشتن سرمایه اولیه امکان پذیر نخواهد بود و در ابتدا کار سرمایه اولیه بالایی را برای معمولی ترین فعالیت ها می خواهد مثلا یک پوشاک بدون در نظر گرفتن متریال هزینه رهن و اجاره بالایی را باید در نظر بگیرید اما یک فروشگاه اینترنتی نیاز به اجاره بها و پول پیش ندارد.

۳.محدود نبودن به مکان

وقتی شما در محیط فیزیکی کسب و کاری راه اندازی می کنید در نهایت کار فقط می توانید شهر یا شهرستان خودتان را پاسخو باشید اما در محیط اینترنت شما قادر خواهید بود نه تنها کل کشور را پاسخگو باشید بلکه می توانید فعالیت خود را به خارج از کشور هم گسترش دهید و محدود به مکان و جغرافیای خاصی نخواهید بود و می توانید فعالیت گسترده ای داشته باشید.

۳.محدود نبودن به زمان

در کسب و کار آنلاین شما به صورت ۲۴ ساعته می توانید فعالیت خود را داشته باشید، تصوری شیرین یعنی حتی زمانی که شما در خواب هستید و هنگام ناهار برایتان درآمد خواهد داشت😊 برعکس کسب و کار سنتی که فقط وقتی که حضور فیزیکی دارید می توانید کسب درآمد بکنید.

۴.تبلیغات و بازاریابی ارزان و هدفمند

در کسب و کار آنلاین شما به صورت ۲۴ ساعته می توانید فعالیت خود را داشته باشید، تصوری شیرین یعنی حتی زمانی که شما در خواب هستید و هنگام ناهار برایتان درآمد خواهد داشت😊 برعکس کسب و کار سنتی که فقط وقتی که حضور فیزیکی دارید می توانید کسب درآمد بکنید.

۵.عدم نیاز به مدرک و استخدام

راه اندازی کسب و کار آنلاین نیاز به مدرک خاصی ندارد و هم چنین سلسه مراتب طولانی و پرکنش استخدام را نمی بایست طی بکنید شاید فکر کنید جایگاه پایینی در جامعه (البته فقط کشورمان) ایران خواهید داشت اما وقتی شما بتوانید درآمد بالایی داشته باشید مطمئنن جایگاه بالایی خواهید داشت و نیاز به مدیر و مافوق هم نخواهید داشت که البته این برای افرادی که مایل به استقلال در محیط کاری هستند بسیار مناسب هست.

دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

ایجاد روحیه کارآفرینی در کودکی

یکی از دغدغه های والدین امروز شناسایی استعداد کودکان و یا سوق دادن آنها در مسیر ی موفق هست،اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به فکر موفقیت فرزند خود هستید ولی می خواهید آرزوهای برباد رفته خودتان را به وسیله فرزندتان شکوفا کنید لطفا در همین ابتدا این تفکر اشتباه را کنار بگذارید. چون برای شناخت استعداد فرزندتان باید خودشان تصمیم بگیرند نه تحمیل! پس برای اینکه یک کارآفرین موفق تربیت کنید این ایده کهنه را کنار بگذارید…

کودکان همواره  ایده های جالبی برای شغل های آینده خود دارند. برخی از کودکان از همان سال های نخست علاقه‎مند به فعالیت در حوزه های ورزشی هستند. ورزشکارانی نظیر تایسون فیوری و سرنا ویلیامز در این دسته هستند. برخی دیگر نیز علاقه‎مند به فعالیت های هنری هستند. این امر در صورت راهنمایی درست والدین و ارائه امکانات موردنیاز موجب توسعه هرچه بهتر استعداد و علاقه آنها می شود.
شاید فعالیت در زمینه ورزش و هنر به اندازه کافی جذابیت داشته باشد، با این حال برخی دیگر از کودکان از همان ابتدای زمان کودکی تمایل به فعالیت در حوزه های فنی کارآفرینی دارند. افرادی مانند استیو جابز یا آریانا هافینگتن در این دسته قرار دارند.
اگر کودکان در سنین کودکی علاقه به مسیر خاصی از کسب و کار نشان می دهند، وظیفه ما به عنوان والدین آنها ارائه راهنمایی های صحیح هست. به این ترتیب مسیر شکوفایی استعدادهای آنها به بهترین شکل ممکن سپری خواهد شد. راهنمایی ذهن های جوان و نوشکفته همیشه راحت تر از برنامه‎ریزی برای بزرگسالان هست بنابراین باید مدیریت علاقه و تقویت انگیزه کودکان از همان سال های ابتدایی مدنظر باشد.

هدف  در این مطلب بررسی راهکارهای پرورش توانایی و علاقه‎مندی‎های کودکان است بنابراین در ادامه به بررسی بعضی از مهم ترین راهکارها در این مورد می پردازیم .
1. باشگاه کارآفرینان جوان
امروز بسیاری از کارآفرینان جوان و کم‎ سن و سال در شهرهای مختلف مشغول به فعالیت هستند. این امر موجب ساماندهی باشگاه ویژه برای چنین کارآفرینانی شده است. شاید در نگاه نخست چنین باشگاه هایی بسیار حرفه ای به نظر برسد. به این ترتیب جایی برای کودک خردسال ما ندارد. نکته مهم درخصوص فعالیت چنین باشگاه هایی تلاش برای آموزش نکات کاربردی به کودکان است. به این ترتیب ما با ثبت نام فرزندان مان در چنین باشگاه هایی امکان بهره‎مندی از فرصت های بی‎نظیری را داریم.
تجربه ملاقات با کارآفرینان موفق در سال های ابتدایی زندگی هرگز از ذهن کودکان فراموش نمی شود.
یکی از نگرانی های اصلی در دوران کنونی احساس تنهایی بیش از حد کودکان در خانواده های کم‎جمعیت است. توانایی خلاقیت کودکان همیشه در جمع فعال می شود. بنابراین ما باید برنامه دقیقی برای حضور کودکان مان در میان دیگر افراد همسال داشته باشیم. در غیر این صورت خطر احساس انزوای بیش از حد کودکان و عادت آنها به این شرایط افزایش می یابد.
2. اردوهای تابستانی کارآفرینی
اردوهای تابستانی همیشه مدنظر کودکان و خانواده های شان هستند. این دوره های آموزشی فرصت طلایی برای یادگیری اصول و هنجارهای اجتماعی از سوی کودکان هست. امروزه برخی از اردوهای آموزشی براساس اولویت های کارآفرینان ساماندهی می شوند. اگر شما علاقه‎مند به همراهی با فرزندتان برای ادامه فعالیت در حوزه کارآفرینی هستید، باید نسبت به ثبت نام وی در چنین اردوهایی اقدام نمایید.
امروزه اکثر والدین کودکان شان را در کلاس های کسل کننده مختلف ثبت نام می کنند. توصیه مهم در این مورد توجه به اردوهای تابستانی کارآفرینان به جای کلاس های متعدد است. به این ترتیب انگیزه و استعداد کودکان ما به بهترین شکل ممکن تقویت می شود. حضور مربی های حرفه ای و تحصیلکرده در زمینه کارآفرینی در چنین اردوهایی موجب افزایش کیفیت آموزشی خواهد شد.
3. بازدید از شرکت ها یا کسب و کارهای مختلف
تمام کارآفرینان نیاز به شرکت در کلاس های آموزشی یا طی کردن دوره های دانشگاهی را ندارند. برخی از افراد دارای استعداد درونی برای فعالیت در حوزه کارآفرینی هستند. این افراد حتی بدون سپری کردن دوره های آموزشی نیز هوش بسیار بالایی در زمینه مالی دارند بنابراین تکیه صرف بر روی دوره های بازاریابی کافی نیستند.
گاهی اوقات ما باید کودکان مان را نسبت به حضور در عرصه واقعی کسب و کار ترغیب نماییم. این امر موجب آشنایی وی با شرایط واقعی کسب و کار و کسب آمادگی برای حضور در چنین موقعیت هایی می شود.
برخی از خانواده ها برای آموزش بهتر فرزندان شان اقدام به ساماندهی تورهای بازدید از شرکت های بزرگ می کنند. به این ترتیب کودکان امکان ملاقات با کارمندان حرفه ای و مشاهده دفترهای واقعی کار را دارند. در پایان اینکه بیایید به جای اینکه یک کودک کارمند خوب تربیت کنیم به کودکان کمک کنیم کارآفرینانی نمونه باشند چون یک کارآفرین در همه حوزه های زندگی چه شخصی و چه کاری شکست ناپذیر است و همیشه بهترین راه را پیدا می کند.